22 maja 2024

Dyski zewnętrzne — dlaczego warto po nie sięgnąć?

Dyski zewnętrzne to przenośne urządzenia, które oferują nawet kilkaset gigabajtów dodatkowej pamięci. Z reguły wybieramy je, gdy na konsoli, PC lub laptopie mamy za mało wbudowanej pamięci, która szybko się kończy. Ale to nie jedyny powód, dla którego zewnętrzne dyski warto mieć w domu. Do czego jeszcze się przydadzą?

3 powody, dlaczego zewnętrzny dysk na pewno Ci się przyda

Dyski zewnętrzne wcale nie odeszły do lamusa — wręcz przeciwnie. W dzisiejszych czasach w szczególności warto je mieć. Dlaczego? Sprawdź!

Dodatkowa pamięć bez obciążania komputera

Każdy komputer i laptop ma ograniczoną pojemność dysku twardego. Dopóki nie wymienisz go na większy. Właśnie w takiej sytuacji przydają się dyski zewnętrzne. Możesz dokupić go i cieszyć się dodatkowym miejscem na zdjęcia, nagrania, filmy i dokumenty bez konieczności trzymania wszystkiego na laptopie, komputerze, w pamięci telewizora lub konsoli. Wykorzystaj wbudowaną pamięć do tego, co jest najpotrzebniejsze.

Większe bezpieczeństwo przechowywanych plików

Niewiele osób o tym pamięta, ale przechowywanie plików w tzw. chmurze niesie za sobą wiele zagrożeń. Zewnętrzny dysk to wbrew pozorom o wiele bezpieczniejszy sposób na tworzenie kopii zapasowych i przechowywanie ważnych dokumentów czy zdjęć, których nie zdążyłeś wywołać.

Dostęp do dysku masz tylko Ty bądź domownicy, a w razie potrzeby możesz go schować lub dodatkowo zabezpieczyć hasłem. Nie ma zatem ryzyka, że jego zawartość wycieknie do Internetu bez Twojej zgody. A Ty za dodatkową pojemność płacisz tylko raz.

Mobilna biblioteka gier do konsol i PC

Masz wiele ulubionych gier, ale ogranicza Cię wbudowana pamięć na komputerze lub w konsoli? Jeśli wybierzesz naprawdę szybki i dobry dysk zewnętrzny, możesz bez przeszkód uruchamiać gry bezpośrednio z poziomu dysku. Zapisuj gry Steam, Origin, Xbox Game Pass, PlayStation Store (i wielu innych) i ciesz się dostępem do wszystkich pobranych gier w każdej chwili.

Dobry dysk zewnętrzny — jaki powinien być?

Dobry dysk jest dopasowany do Twoich potrzeb, wymagań i sytuacji, w których będziesz z niego korzystać najczęściej. Czasami przy ograniczonym budżecie warto sięgnąć po większą pojemność (np. dysk 2 TB zewnętrzny)

  •     Duża pojemność — koniecznie wybierz model o nieco większej pojemności niż wydaje Ci się, że potrzebujesz. Dysk 2 TB zewnętrzny to najlepszy obecnie wybór dla osób. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to aż za dużo, ale uwierz nam — dobry dysk zewnętrzny ma Ci posłużyć wiele lat, a taka pojemność to gwarantuje.
  •     SSD czy HDD? — wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami pamięć przysparza wiele problemów. HDD jest o wiele tańszy, ale niestety oferuje wolniejszy dostęp do wszystkich danych. SSD działa błyskawicznie, ale wiąże się z wyższą ceną.
  •     USB 3.0 — wbudowane kable wpływają na to, do jakich urządzeń możesz podłączyć dysk, ale decydują również o prędkości przesyłania danych. Dobry dysk zewnętrzny musi mieć USB co najmniej 3.0.

Artykuł powstał w ramach współpracy płatnej z Samsung Electronics  Polska.