19 marca 2024

2.19 Ultra szeroki monitor — wszystkie powody, dla których warto go mieć w domu

Ultra szeroki monitor cieszy się ogromnym zainteresowaniem i coraz częściej można je spotkać w domach. Duża przekątna wraz z nowoczesną matrycą sprawia, że wiele osób nie potrafi powrócić nawet do panoramicznego monitora. Zastanawiasz się, czy to dobry wybór również w Twoim przypadku? Poznaj najważniejsze zalety monitorów o ultra szerokim ekranie, które decydują o tym, że takie urządzenie powinno znaleźć się w Twoim domu.

Monitor ultrapanoramiczny — co wyróżnia go na tle innych modeli?

Na samym początku przyjrzyjmy się, czym właściwie są monitory ultrapanoramiczne i czym różnią się od innych modeli. Monitor ultra szeroki to model, który cechuje się ekranem o dużej szerokości w poziomie. Taki kształt związany jest ze specyficzną proporcją obrazu, która wynosi 21:9 lub 21:10. Dla porównania, monitor panoramiczny jest węższy i jego proporcja ekranu wynosi 16:9 bądź 16:10.

W porównaniu z innymi modeli (nawet panoramicznymi) ultra szeroki monitor o wiele częściej występuje w wersji z zakrzywionym ekranem. Takie rozwiązanie sprawia, że mniej nadwyręża oczy, nawet jeśli sięgniesz po ogromny model o przekątnej powyżej 40 cali. Ale to nie wszystko. Ultra szerokie monitory są dostępne w wersji dla graczy, które oferują parametry z najwyższej półki.

Większa produktywność w pracy

Wiele osób zastanawia się nad zakupem ultra szerokiego monitora z myślą o pracy. Spora przekątna wraz z ciekawą proporcją ekranu sprawia, że ultra szeroki monitor zapewnia dużo przestrzeni w szczególności w poziomie. Większy monitor to więcej miejsca na otwarte okna — bez problemu możesz uruchomić kilka dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, programów, a także filmy czy ulubioną playlistę.

Wiele osób wybiera monitor ultra panoramiczny jako alternatywę dla dwóch osobnych urządzeń. Jeden szeroki monitor komputerowy oferuje na tyle dużo miejsca, że bez problemu może zastąpić dwa monitory. Jednocześnie taka konfiguracja pomaga uzyskać wizualny porządek na biurku, bo zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.

Kto najbardziej zyska na ultra szerokim monitorze? Jeżeli zajmujesz się pracą na arkuszach kalkulacyjnych, wykresach, pracą z nagraniami audio, wideo, edycją zdjęć, programujesz lub po prostu musisz korzystać z wielu źródeł jednocześnie — ultra szeroki monitor będzie idealnym kompanem do pracy.

Wysoka jakość obrazu do pracy i rozrywki

W przypadku monitorów ultra panoramicznych nie możemy zapomnieć o wysokiej jakości samego ekranu, różnych rodzajach matrycy do wyboru oraz bardzo dobrych parametrach. Proporcja ekranu 21:9 pozwala na oglądanie panoramicznych nagrań; obraz wypełnia cały ekran, co przekłada się na lepsze wrażenia z obrazu. Nie można zapomnieć również o monitorach, które są dostępne w wersji z zakrzywionym ekranem, który zapewnia bardzo realistyczne wrażenia dla ludzkiego oka.

Najlepsze wrażenia podczas grania

Po drugie — monitory ultra panoramiczne to najnowsze rozwiązanie dla graczy.. Z tego powodu panoramiczne monitory są naszpikowane najnowszymi technologiami i wysokiej jakości komponentami, które przekładają się na płynniejszy obraz o wysokiej jakości. A to bez wątpienia ma wpływ na przyjemność korzystania z takiego urządzenia.

Ultrapanoramiczne modele oferują bardzo wysoką rozdzielczość, w zależności od modelu, nawet do 4K. Co więcej, w sprzedaży znajdziesz modele o bardzo wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu (144 Hz lub 240 Hz). Oba te aspekty w połączeniu z dobrym odwzorowaniem kolorów, wysokim kontrastem i głęboką czernią sprawią, że to bezbłędny wybór dla każdego gracza, który do szczęścia potrzebuje tylko wysokiej jakości monitora.

Podsumowanie

Monitor ultrapanoramiczny ma szerokie zastosowanie zarówno w pracy, jak i w wolnym czasie, gdy chcesz oglądać filmy i grać w gry. Pamiętaj jednak, że to nie zawsze najlepszy wybór dla każdego. Monitory ultra szeroki to wysokiej jakości sprzęt, który wiąże się z wyższą ceną. Co więcej, oprogramowanie nie zawsze radzi sobie z taką proporcją ekranu, co dla wielu osób może okazać się ogromną wadą.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.