23 czerwca 2024

Pamięć przenośna 500 GB? Jaki dysk pSSD wybrać i czym się kierować?

Wybór zewnętrznej pamięci SSD już nie jest tak skomplikowany jak kiedyś. Obecnie możemy liczyć na bardzo kompaktowe wymiary, lekkość i bezpieczeństwo. Oprócz tego ważnym parametrem jest pojemność oraz prędkość transferu plików. Czym się kierować wybierając pamięć zewnętrzną? Jaki dysk pSSD wybrać?

Czym w ogóle jest pSSD i w czym jest lepsze od HDD?

Dyski HDD jakiś czas temu stanowiły ciekawą możliwość rozszerzenia pamięci wewnętrznej komputera stacjonarnego lub laptopa. Większe konstrukcje zapewniały podstawową mobilność, choć dyski tego typu były ciężkie, delikatne i wymagały zewnętrznego źródła zasilania. Alternatywą były dyski HDD 2.5 cala, które były mniejsze, lżejsze, zasilanie pobierały z portu USB, ale wciąż były wrażliwe na uderzenia i wstrząsy. Poza tym nie były kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami, a podłączenie do smartfona raczej nie wchodziło w grę.

Wszystkie problemy zażegnały dyski SSD, które są mobilne, lekkie, wytrzymałe i niezwykle szybkie. Poza tym są niezwykle uniwersalne.. Są też lekkie, , więc mogą być zasilane nawet z portu USB-C smartfonu, do tego nie wydają żadnych dźwięków, są zdecydowanie szybsze, odporniejsze na uderzenia i zużycie ruchomych elementów, bo ich po prostu nie posiadają. Ciągle pamiętasz „chroboczące” dyski HDD? Tu nie ma takiego problemu!

Prędkości transferu? Dyski HDD nie mogą się równać np. z pamięciami USB czyli tzw. pendrive’ami. Te z kolei, nawet w najszybszych odmianach, nie mają szans w starciu z dyskami zewnętrznymi SSD. Przykładowo dyski zewnętrzne SSD Samsung z serii T7 oferują do 1050 MB/s prędkości transferów, a więc poziom nieosiągalny dla żadnych dysków HDD czy pamięci USB. Na uwagę zasługuje również solidna konstrukcja. Przykładowo dysk SSD Samsung T7 Touch posiada wytrzymałą metalową obudowę, która zabezpiecza wszystko, co znajduje się wewnątrz nawet w przypadku upadku z wysokości 2 metrów. Dodatkowo posiada czytnik linii papilarnych, dzięki czemu zapisane dane są bezpieczne i chronione przed niepowołanym dostępem.

Dyski pSSD (portable SSD) to idealne rozwiązanie dla tych, którzy oczekują nie tylko zdecydowanie większej pojemności, niż w przypadku pamięci USB, ale przede wszystkim wysokich transferów danych, lekkości i bezpieczeństwa. Te wszystkie cechy zamknięte są w dyskach zewnętrznych SSD Samsung T7. Lekkość konstrukcji, metalowa obudowa o dużej odporności, świetna prędkość transferów oraz bezpieczeństwo danych. Czy to idealny wybór? Sam sprawdź!

 

Artykuł powstał w ramach współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.