13 kwietnia 2024

Jakiego komputera potrzebuje grafik, by móc pracować zdalnie?

Grafika komputerowa rozwija się w zawrotnym tempie. Nie chodzi nawet o kwestie technologiczne, ale także o zapotrzebowanie na wykonywanie ikonek czy log. Tymczasem graficy najczęściej pracują z domu, zdalnie, co sprawia, że mogą wygodnie dopasowywać sobie czas pracy i oszczędzać czas i pieniądze. Jest tylko jedno „ale” – muszą mieć naprawdę dobry sprzęt komputerowy. Jak dobry?


Procesor, który będzie w stanie udźwignąć wiele


Pierwsza i najważniejsza rzecz – procesor. Choć w tym segmencie mamy duopol, przyjęło się, że nieco lepsze osiągi w grach ma Intel, a nieco lepsze w przypadku pracy grafików komputerowych zdalnych ma AMD i to właśnie te procesory polecane są w pierwszej kolejności. Ale nie do końca chodzi o markę. Kupując ten komponent, trzeba mieć na uwadze liczbę wątków oraz rdzeni i taktowanie na każdym z nich. Im więcej rdzeni, tym szybsza praca procesora i łatwiejsze renderowanie obrazków w komputerze. Wątki, znajdujące się w rdzeniach, przyspieszają jego działanie, ale nie są tak ważne. Do pracy grafika potrzebne będą procesory z segmentu 7 lub 9.


Karta graficzna o mocy zdolnej kopać kryptowaluty?


Ważnym elementem pracy grafika jest wizja, a tę zapewnia w komputerze karta graficzna. Jest ona nieco mniej ważna niż procesor, bo wyświetlane dane nie są aż tak wymagające jak na przykład gry. Warto jednak postawić na karty dobrze chłodzone, które mają przynajmniej 8 GB pamięci DDR5. W przypadku karty graficznej liczy się jednak to, by była w stanie dokładnie odwzorować przygotowywany model, a to zrobi już egzemplarz ze średniej półki.


Pamięć RAM, dysk SSD, monitor


Co jeszcze przyda się grafikowi komputerowemu w trakcie pracy w domowym biurze? Na pewno monitor. Musi być doskonałej jakości, dość duży, przynajmniej 21 cali, oraz o odświeżaniu ponad 60 Hz. W ten sposób da żywy, realny obraz tego, co się projektuje. Ważna jest także pamięć RAM, która bezpośrednio współpracuje z procesorem. Jeśli nie będzie wystarczająco pojemna, w tym przypadku od 16 GB minimum, i to w technologii DDR4, to procesor – mimo swoich możliwości – nie będzie w stanie prawidłowo renderować plików.
Warto także postawić na szybkie przetwarzanie danych w dyskach SSD. W tym przypadku konieczny będzie ten w technologii M.2 na system oraz ze złączem SATA do przechowywania danych. Do tego drugiego zadania można także wybrać klasyczny dysk HDD.


Grafik komputerowy – opłacalna praca zdalna


Istotne w pracy grafika sprzęty kosztują wiele, ale zapotrzebowanie na jego pracę oraz zarobki w pełni to rekompensują. To dziś jedna z najbardziej opłacanych prac zdalnych na rynku.